Sosyal Güvenlik UzmanıKıyafet Yönergesi

1. Amaç: Okulumuzda görevli öğretmen ve personelin okul içinde ve ders esnasında kılık-kıyafetleriyle ilgili şartları ve usulleri belirlemektir. 
2. Kapsam: Bu yönerge Türk Dünyası Bakü Atatürk Lisesi’nde görev yapan öğretmen ve personelin giyebilecekleri ve giyemeyecekleri kıyafet, kişisel bakım vb. konuları kapsamaktadır.Buna göre mesai saatleri içinde; 

Bayan öğretmenler; 
Öğretmen mesleğinin  itibarına yakışan bir giyim anlayışına sahip olmalıdır.  Bu çerçevede transparan, dekolte, vücut hatlarını belli edecek kadar dar ve kısa kıyafet giyilmemesi esastır.
Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar ve/veya çizmeler sade, normal topuklu ve boyalı; saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar bakımlı olmalıdır. 
Kolsuz ve açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile streç, tayt, kot ve benzeri kumaşlar ile dar pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi ve sandalet ayakkabı giyilmez. 

Erkek öğretmenler; 
- Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı olmalıdır.
- Terlik tipi ve sandalet ayakkabı giyilmemelidir.
- Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz bakımlı ve taranmış olmalıdır.
- Kesinlikle kot pantolon giyilmemelidir. 
- Bıyık tabii olarak bırakılabilir ancak, bakımlı ve fazla uzun ve dağınık olmamalıdır.
- Mutlaka ütülü gömlek giyilmelidir. Takım elbise tercih edilmeli, takım olmaması halinde kesinlikle farklı renkli de olsa uyumlu olmak üzere kumaş ceket ve pantolon tercih edilmelidir. 
- Gömleğin üzerine uyumlu süveter giyilebilir, balıkçı yaka kazak giyilmemelidir.